top of page

Desatero na cesty

Obáváte se, zda-li jste před odjezdem na svou vysněnou dovolenou na něco nezapomněli? Připravili jsme pro Vás souhrn doporučení na cesty blízké i do vzdálených destinací.



1. Před odjezdem se informujte

Před odjezdem získejte co nejvíce informací o podmínkách cestování do konkrétní země, tamních zvláštnostech, rizicích a zemi jako takové celkově. Nejpřesnější a nejaktuálnější informace Vám poskytne zastupitelský úřad daného státu, webové stránky Ministerstva zahraničních věcí ČR nebo třeba my! Díky lokálnímu know how a našemu působení v ACK ČR totiž disponujeme informacemi z první ruky. Ujistěte se, že pro vstup do země nebudete potřebovat povinné očkování. 


2. Zkontrolujte své doklady

Doporučujeme co nejdříve zkontrolovat platnost cestovního pasu (v případě cestování po EU občanského průkazu) a vízovou povinnost. Pokud plánujete v cílové zemi zapůjčení motorového vozidla, zkontrolujte platnost řidičského průkazu a povinnost zajištění mezinárodního řidičského průkazu. Vezměte na vědomí, že mnoho států pro vstup do země vyžaduje pas platný ještě alespoň 6 měsíců po odjezdu z destinace a dvě volné stránky.


3. Nepodceňujte pojištění

Zcela nezbytné je sjednání pojištění úhrady léčebných výloh pro pobyt v zahraničí. Bez pojištění totiž nedoporučujeme vycestovat prakticky nikam. S obsahem pojistné smlouvy se důkladně seznamte. Současně se informujte, se kterými státy má ČR dohodu o poskytování bezplatné zdravotní péče. 


4. Registrujte se v systému DROZD

Doporučujeme registraci v systému DROZD (Dobrovolná registrace občanů při cestách do zahraničí) na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR. Zároveň o itineráři své cesty informujte osobu Vám blízkou, žijící nejlépe v ČR.  


5. Chraňte své doklady a cennosti 

Zvýšenou pozornost věnujte ochraně cestovních dokladů a cenných předmětů. Rozdělte finanční prostředky na více míst a pořiďte si kopii cestovního dokladu (ideálně si ji zašlete na email + uložte v telefonu). V případě ztráty, odcizení nebo znehodnocení cestovního pasu je nutno záležitost ohlásit místní policii a následně se dostavit na český zastupitelský úřad za účelem vystavení náhradního cestovního dokladu. Cestujete-li s námi, pochopitelně vám budeme nápomocni.


6. Dodržujte celní předpisy

Respektujte předpisy upravující dovoz či vývoz některých předmětů (např. drahých šperků, minerálů, zbraní, starožitností, archeologických nálezů, léčiv a předmětů vyšší hodnoty obecně). Porušení místních předpisů bývají přísně sankcionována, výjimkou není ani velmi vysoká pokuta či trest odnětí svobody. Při nákupech vyžadujte a uschovávejte pokladní stvrzenky pro případ kontroly. Před samotným nákupem prověřte, zda vývoz daného zboží nepodléhá zvláštnímu režimu. 

Je nutno též respektovat předpisy upravující, jaké předměty je možno přepravovat v letadle a co je možné vzít s sebou na palubu letadla.

Pro cestování s domácími zvířaty se obvykle vyžaduje pas zvířete, potvrzení o očkování a identifikace zvířete čipem nebo tetováním; do některých krajin ještě platné veterinární potvrzení či karanténa.


7. Respektujte místní předpisy a zákony

Ke vstupu na území cizího státu neexistuje právní nárok. Je tedy dobré vědět, že příslušné imigrační úřady mohou odepřít vstup i v případě, že je cestující vybaven příslušným druhem víza a dalšími doklady. Pamatujte, že vstupem na území cizího státu podléháte jeho zákonům a v případě porušení místního právního řádu Vám může být uložena sankce dle místních předpisů, která může být značně odlišná od postihu v České republice. 

V žádném případě nevstupujte do vojenských objektů či na území, která jsou označena zákazem vstupu. Tyto objekty ani nefotografujte. Stejně tak si dejte pozor na fotografování lidí bez jejich souhlasu a fotografování příslušníků ozbrojených sil se vyhněte zcela a bez výjimky.


8. Respektujte místní zvyklosti

Seznamte se s kulturními i náboženskými odlišnostmi navštívené země. Jejich, byť nevědomé, nerespektování může přivodit nepříjemnosti. Pamatujte, že řada návyků, které považujeme za naprosto normální, může v některých zemích provokovat. Například v muslimských zemích může být považováno za naprosto nevhodné jíst ve dne na veřejnosti během postního měsíce ramadánu. Na Bali je nevhodné sahat lidem na hlavu, včetně dětí, protože hlava je považována za posvátnou. V Japonsku je nezdvořilé dávat spropitné, protože se to může chápat jako urážka, atp. Rovněž tak oblečení, které považujeme pro danou situaci za přiměřené, může být v některých oblastech důvodem k odepření vstupu na některá místa či památky.


9. Chraňte životní prostředí

V řadě zemí světa jsou velmi přísné předpisy na ochranu životního prostředí. Při překročení pravidel na ochranu živočichů a rostlin hrozí v mnoha státech nejen vysoké pokuty, ale i trestní postih, včetně odnětí svobody. Lov nebo sběr rostlin bývá často zakázán nebo přísně regulován.

Doporučujeme proto seznámit se s místními předpisy a důsledně je dodržovat.


10. V případě nouze kontaktujte zastupitelský úřad ČR

Pokud v zahraničí potřebujete pomoc, obraťte se na příslušný zastupitelský úřad ČR. Seznam úřadů je obsažen na internetové stránce MZV v kapitole „Státy světa - informace na cesty“, záložka „kontaktní český úřad“. Doporučujeme si kontakty na tyto úřady zjistit ještě před odjezdem.

Pokud se nacházíte na území Evropy a je mimo pracovní dobu příslušného zastupitelského úřadu ČR, kontaktujte telefonní linku konzulárního operačního a informačního centra: +420 222 420 222. A opět - cestujete-li s námi, v prvé řadě se obraťte na vašeho delegáta. Ten je vám totiž vždy k dispozici a pomůže situaci řešit. Ať už je jakákoliv.



Před i během Vaší cesty s CK Marvan Travel jsme Vám neustále k dispozici a jsme vždy připraveni poradit, pomoci či předat doporučení. Neváhejte se na nás obrátit s dotazy ohledně Vaší vysněné cesty. Budeme se na Vás těšit! 

CK Marvan Travel


Comments


bottom of page